Omatalo Ralli 10.3 2018 Sonkajärven Urheiluautoilijat ry
Palkintojenjako
Omatalolla n. klo.16.15
VALITSE EK |
EK 1 | EK 2 | EK 3 | |
Omatalo Ralli 10.3 2018 Sonkajärven Urheiluautoilijat ry | Tulokset EK:lta luokittain TULOKSET Nopein aika ja häviö 1. aikaan verrattuna |
EK 2 (20,14 km) | ||||||
Luokka 1 / R1 Naiset 2wd vapaa | ||||||
1 | 2 | Sara Vainikainen Seppo Vainikainen |
13:39,9 | Ii Liminka |
(87.9 km/h) | |
2 | 1 | Henna Kauppinen Rami Härkönen |
+01:01,0 | Keuruu Keuruu |
(81.8 km/h) | |
3 | 3 | Oona Kastren |
+02:49,0 | Kokkola |
(72.9 km/h) | |
Luokka 2 / R2 Vakio 1600 2wd alle 1600 90> | ||||||
1 | 7 | Jyri Räsänen Seppo Repetti |
13:28,4 | Suonenjoki Maaninka |
(89.1 km/h) | |
2 | 5 | Juho Nykänen Jonna-Julia Valme |
+00:25,9 | Mänttä Lieto |
(86.3 km/h) | |
3 | 6 | Timo Wikström Ville Wikström |
+00:27,6 | Kokkola Kokkola |
(86.1 km/h) | |
4 | 12 | Juho Viinikka Pertti Kallio |
+00:41,7 | Liminka Lumijoki |
(84.7 km/h) | |
5 | 13 | Timo Aspegren Janne Kauppi |
+01:01,0 | Lumijoki Lumijoki |
(82.9 km/h) | |
6 | 4 | Antti Vartiainen Hannu Vartiainen |
+01:06,7 | Siilinjärvi Siilinjärvi |
(82.3 km/h) | |
7 | 9 | Sami Tikkanen Ari Räty |
+01:12,6 | kuopio kuopio |
(81.7 km/h) | |
8 | 11 | Jarmo Mäkelä Tommi Rinne |
+01:34,8 | Siilinjärvi Nilsiä |
(79.7 km/h) | |
9 | 60 | Esko Lappalainen Markku Knuuti |
+01:44,3 | Nilsiä Kuopio |
(78.9 km/h) | |
10 | 8 | Jouni Ylennysmäki Arto Niininen |
+14:16,1 | Toivakka Puupola |
(43.3 km/h) | |
Luokka 3 / R3 Nuoret 2wd alle 1650 v1600 | ||||||
1 | 15 | Verneri Säisä Jani Laukkanen |
13:30,2 | Iisalmi Vieremä |
(88.9 km/h) | |
2 | 14 | Miko Kiminki Jarno Nousiainen |
+00:18,2 | Iisalmi Iisalmi |
(87 km/h) | |
3 | 16 | Joni Oksanen Jarno Oksanen |
+01:28,7 | Kangasniemi Kangasniemi |
(80.2 km/h) | |
Luokka 5 / R5 Klassikot 1,2 alle< 1050 <81 | ||||||
1 | 20 | Riku Kukkonen Pekka Viippola |
15:11,8 | Pöljä Kuopio |
(79 km/h) | |
2 | 18 | Matti Konttinen Sami Kuvaja |
+05:07,3 | Mikkeli Nurmes |
(59.1 km/h) | |
Luokka 6 / R6 Klassikot 1,2 alle<1350 <81 | ||||||
1 | 21 | Jussi Lappalainen Rami Hurskainen |
13:20,2 | Kiuruvesi Hämeenkoski |
(90 km/h) | |
2 | 22 | Niko Allinen Marko Allinen |
+00:08,2 | Tarvaala Egypti |
(89.1 km/h) | |
3 | 23 | Ari Kemppainen Heidi Romppainen |
+00:20,9 | Tyrnävä Tupos |
(87.7 km/h) | |
4 | 24 | Ari Liimatainen Ilkka Manier |
+00:52,6 | Keuruu Keuruu |
(84.5 km/h) | |
Luokka 7 / R7 Klassikot 1,2 alle<1650 <81 | ||||||
1 | 25 | Ari Savolainen Sakari Savolainen |
13:55,3 | Pieksä Pieksä |
(86.2 km/h) | |
Luokka 8 / R8 Klassikot 1,2 yli>1650 <81 | ||||||
1 | 27 | Ilpo Saari Jari Leppänen |
13:37,6 | Kannonkoski Jyväskylä |
(88.1 km/h) | |
2 | 28 | jani ahola mia kentala |
+00:08,6 | kokkola kokkola |
(87.2 km/h) | |
3 | 30 | Panu Kleimola Marko Muhonen |
+00:36,0 | Kokkola Kokkola |
(84.4 km/h) | |
4 | 29 | Jari Lukkarila Antti Pehkonen |
+01:28,0 | Kempele Nokia |
(79.6 km/h) | |
Luokka 11 / R11 Klassikot 1,2,n,a yli> 1650 81<90 | ||||||
1 | 31 | Kari Mutkala Jani Jaakkola |
13:35,4 | Joutsa Jyväskylä |
(88.3 km/h) | |
2 | 34 | Harri Hartojoki Juha Holopainen |
+00:23,0 | Nilsiä Siilinjärvi |
(85.9 km/h) | |
3 | 32 | Pirkka Syvänoro Jaakko Ylitalo |
+01:49,8 | Petäjävesi Asunta |
(77.8 km/h) | |
Luokka 12 / R12 Senior yli 50 v 2wd vapaa | ||||||
1 | 50 | Kari-Matti Ruhanen Marko Makkonen |
12:55,0 | Iisalmi Vieremä |
(92.9 km/h) | |
2 | 42 | Kari Herronen Antti Herronen |
+00:33,5 | Kokkola Oulu |
(89.1 km/h) | |
3 | 47 | Petri Lammela Tomi Lammela |
+00:35,9 | Nilsiä Nilsiä |
(88.9 km/h) | |
4 | 41 | Kai Hukkanen Pekka Leppälä |
+00:37,0 | Palokka Hankasalmi |
(88.7 km/h) | |
5 | 38 | Jorma Ekman Jarno Honkonen |
+00:39,3 | Jyväskylä Jyväskylä |
(88.5 km/h) | |
6 | 35 | Aarne Göös Juha Manninen |
+00:41,3 | Palokka Jyväskylä |
(88.2 km/h) | |
7 | 52 | Jari Närvä Mikko Pehkonen |
+01:02,4 | Nurmes Nurmes |
(86 km/h) | |
8 | 44 | Petri Heikkilä Tero Heikkilä |
+01:03,9 | Jokihaara Järvenpää |
(85.9 km/h) | |
9 | 39 | Juha Kaipainen Heli Kortelainen |
+01:08,9 | Laukaa Laukaa |
(85.4 km/h) | |
10 | 36 | Eero Ojakoski Pekka Knuutinen |
+01:13,0 | Piippola Pyhäntä |
(84.9 km/h) | |
11 | 51 | Alpo Kukkonen Jukka Lehtonen |
+01:16,9 | Petäjävesi Kannonkoski |
(84.6 km/h) | |
12 | 49 | aki makkonen seppo kesälahti |
+01:17,2 | kajjaani ranttila |
(84.5 km/h) | |
13 | 37 | Heikki Hosionaho Juha Lindström |
+01:19,6 | Nivala Nivala |
(84.3 km/h) | |
14 | 48 | Kimmo Kumpulainen Timo Kumpulainen |
+03:05,3 | IIsalmi Iisalmi |
(75 km/h) | |
Luokka 13 / R13 Viri 2wd yli> 2100 vapaa | ||||||
1 | 71 | Mika Runtti Marko Runtti |
12:40,2 | Kiiminki Kiiminki |
(94.7 km/h) | |
2 | 70 | Kalle Hämäläinen Ari Happonen |
+00:05,7 | Kuopio Juankoski |
(94.1 km/h) | |
3 | 59 | Jarno Puupponen Jani Hakanen |
+00:08,3 | Palokka Muurame |
(93.8 km/h) | |
4 | 64 | Sami Laurila Matias Vistinmäki |
+00:09,1 | Pedersöde Alahärmä |
(93.6 km/h) | |
5 | 62 | Kari-Pekka Saari Jaana Hytönen |
+00:10,0 | Jämsä Vilppula |
(93.5 km/h) | |
6 | 53 | Panu Korpisaari Jani Joensuu |
+00:25,8 | Tampere Kangasala |
(91.6 km/h) | |
7 | 54 | Pasi Huhtala Tauno Keisala |
+00:28,8 | Alahärmä Alahärmä |
(91.3 km/h) | |
8 | 73 | Sami Ahonen Tomi Kalliomäki |
+00:30,7 | Mänttä Mänttä |
(91.1 km/h) | |
9 | 55 | Pasi Kämäräinen Jari Kokkonen |
+00:34,0 | Kiuruvesi Kiuruvesi |
(90.7 km/h) | |
10 | 72 | Mika Orbinski Mika Mäkelä |
+00:34,0 | Jyväskylä Toivakka |
(90.7 km/h) | |
11 | 74 | Sami Vainionpää Sari Pekkarinen |
+00:44,2 | NURMES KUOPIO |
(89.6 km/h) | |
12 | 58 | Jari Muhonen Juuso Runnakko |
+00:48,9 | Kokkola Kokkola |
(89 km/h) | |
13 | 66 | Esa Similä Juho Similä |
+00:49,8 | Tyrnävä Tyrnävä |
(88.9 km/h) | |
14 | 56 | Marko Tähkä Elina Kaija |
+00:53,4 | Loviisa Mikkeli |
(88.6 km/h) | |
15 | 57 | Aki Ala-Varvi Pasi Ala-Varvi |
+00:55,1 | Ilmajoki Ilmajoki |
(88.3 km/h) | |
16 | 68 | Joonas Tonteri Lasse Aaltonen |
+00:55,3 | Joutsa Tuusula |
(88.3 km/h) | |
17 | 75 | tomi Malja jarkko hyttinen |
+00:55,4 | Juuka Juuka |
(88.3 km/h) | |
18 | 67 | Jarkko Huttunen Hannu Heinonen |
+01:00,0 | Iisalmi Iisalmi |
(87.8 km/h) | |
19 | 65 | Ville Pulkkinen Veera Kovanen |
+01:04,8 | Mänttä Mänttä |
(87.3 km/h) | |
20 | 69 | Juha Näsi Jouni Ekola |
+01:28,0 | Alahärmä Alahärmä |
(84.9 km/h) | |
21 | 63 | Mikko Rajala Ari Simonen |
+01:28,9 | Eräjärvi Klaukkala |
(84.8 km/h) | |
Luokka 14 / R14 Viri 2wd alle<2100 vapaa | ||||||
1 | 96 | Janne Leskinen Petteri Pussinen |
12:41,6 | KAJAANI Kajaani |
(94.6 km/h) | |
2 | 95 | Arto Säisä Sakke Säisä |
+00:05,7 | Iisalmi Iisalmi |
(93.9 km/h) | |
3 | 77 | Juha Hartikainen Veli-Pekka Hynynen |
+00:10,6 | Iisalmi Iisalmi |
(93.3 km/h) | |
4 | 89 | Petteri Tikkanen Janne Laamanen |
+00:12,8 | Tupos Tupos |
(93 km/h) | |
5 | 92 | Mika Ohtonen Marko Ohtonen |
+00:16,7 | kajaani Vuolijoki |
(92.5 km/h) | |
6 | 93 | Antti Miinalainen Jukka Miinalainen |
+00:29,5 | Jyväskylä Jyväskylä |
(91 km/h) | |
7 | 81 | Tomi Riihimäki Tero Riihimäki |
+00:34,7 | Isokyrö Isokyrö |
(90.5 km/h) | |
8 | 83 | Esa Ketomäki Tuomas Luoma |
+00:37,6 | Lapua Kauhava |
(90.1 km/h) | |
9 | 86 | Harri Mielityinen Petri Oksanen |
+00:40,7 | Kiuruvesi Vieremä |
(89.8 km/h) | |
10 | 91 | Marko Kesti Juha Toivanen |
+00:46,1 | Kiuruvesi Lapinlahti |
(89.2 km/h) | |
11 | 79 | Janne Harju Juha Harju |
+01:08,8 | Kauhajoki Ikaalinen |
(86.7 km/h) | |
12 | 85 | Henri-Aleksi Hakamäki Marko Hakamäki |
+01:21,8 | Keuruu Keuruu |
(85.4 km/h) | |
13 | 87 | Petri Leppänen Pasi Leppänen |
+01:26,6 | Joensuu Joensuu |
(84.9 km/h) | |
14 | 80 | Mirco Ilminen Sampsa Junka |
+01:45,1 | Petäjävesi Petäjävesi |
(83.1 km/h) | |
15 | 100 | Toni Piiroinen Matti Piiroinen |
+01:45,3 | Kajaani Kajaani |
(83.1 km/h) | |
16 | 98 | Tero Kulmalaakso teemu Turunen |
+02:48,7 | Leppävirta Varkaus |
(77.4 km/h) | |
Luokka 15 / R15 Viri 2wd alle<1650 vapaa | ||||||
1 | 104 | Kristian Nieminen Valtteri Nieminen |
12:43,9 | Jyväskylä Jyväskylä |
(94.4 km/h) | |
2 | 111 | Juho Pietikäinen Teemu Neuvonen |
+00:06,1 | Lapinlahti Jyväskylä |
(93.5 km/h) | |
3 | 113 | juuso vormisto janne sokka |
+00:19,0 | siilinjärvi kuopio |
(92.1 km/h) | |
4 | 109 | Jesse Tapojärvi Olli Heikkinen |
+00:25,3 | Tupos Oulu |
(91.3 km/h) | |
5 | 105 | Eero Nahkala Henry Isakoff |
+00:26,1 | Tampere Jyväskylä |
(91.1 km/h) | |
6 | 112 | Jussi Kouvalainen Hannu Rajaniemi |
+00:33,1 | Iisalmi Ruotanen |
(90.3 km/h) | |
7 | 101 | Joni Leppänen Asko Löfgren |
+00:49,6 | Höytiä Tikkala |
(88.6 km/h) | |
8 | 115 | Veijo Miettunen Teemu Miettunen |
+00:53,9 | Temmes Kempele |
(88.1 km/h) | |
9 | 102 | Jarkko Honkanen Hanna Korhonen |
+01:03,3 | Muurame Muurame |
(87.1 km/h) | |
10 | 107 | Ismo Romppainen Ismo Jauhiainen |
+01:10,4 | Kajaani Kajaani |
(86.3 km/h) | |
11 | 114 | Mikko Turunen Katri Turunen |
+01:31,1 | Polvijärvi Polvijärvi |
(84.2 km/h) | |
12 | 106 | Ari Haapalainen Jukka Väänänen |
+01:32,3 | Ilomantsi Tuupovaara |
(84.1 km/h) | |
13 | 103 | Santtu Pajunpää Mikko Niemi |
+01:40,1 | Kokkola Ylivieska |
(83.3 km/h) | |
14 | 108 | Jari Korhonen Ali Paso |
+18:21,7 | Muhos Muhos |
(38.6 km/h) | |
Luokka 16 / R16 Viri 2wd alle<1400 vapaa | ||||||
1 | 117 | Jere Paananen Elmeri Mäki-Kulmala |
13:11,4 | Konginkangas Jyväskylä |
(91 km/h) | |
2 | 119 | Janne Immonen Ville Huovinen |
+01:04,0 | Leppävirta Leppävirta |
(84.2 km/h) | |
3 | 118 | Tapio Alikoski Anne Hartikka |
+01:12,3 | Rantsila Oulu |
(83.4 km/h) | |
4 | 120 | Mikko Salo Satu Munkki |
+02:23,0 | Isokyrö Isokyrö |
(77.1 km/h) | |
Luokka 17 / R17 Proto 2wd vapaa vapaa | ||||||
1 | 121 | Jori Nousiainen Tero Rönnemaa |
12:34,5 | Iisalmi Lieto |
(95.5 km/h) | |
2 | 123 | Risto Kuonanoja Reijo Martikainen |
+01:06,4 | Kiuruvesi Kiuruvesi |
(87.8 km/h) | |
3 | 122 | Pentti Taipale Kari Taipale |
+08:37,8 | Isokyrö Isokyrö |
(56.6 km/h) | |
Luokka 18 / R18 Klassikot 4wd vapaa < 95 | ||||||
1 | 125 | mikko suvinen jorma keinonen |
14:13,1 | kolho mänttä |
(84.4 km/h) | |
Luokka 19 / R19 Viri 4wd vapaa >95 | ||||||
1 | 128 | Joni Tolonen Markus Mähönen |
12:24,0 | Kajaani Kajaani |
(96.8 km/h) | |
2 | 129 | Jari Puntanen Juha-Pekka Suuronen |
+00:15,5 | Hankasalmi Hankasalmi |
(94.9 km/h) | |
3 | 131 | Marko Noronen Jouni Noronen |
+02:04,2 | Jyväskylä Jyväskylä |
(82.9 km/h) | |
4 | 127 | Vesa-Pekka Palokangas Teemu Bragge |
+08:40,9 | Kiiminki Liminka |
(57 km/h) | |
Luokka 20 / R20 Aloittelijat 2wd vapaa alle 5 kilpailua ajaneet | ||||||
1 | 140 | Tomi Piipponen Pekka Hirvonen |
13:33,6 | Joensuu Joensuu |
(88.6 km/h) | |
2 | 137 | Jussi Paavola Markus Mäkelä |
+00:16,6 | Tyrnävä oulu |
(86.7 km/h) | |
3 | 136 | Jani Karppi Tuomas Laakkonen |
+00:19,5 | Nilsiä Kuopio |
(86.4 km/h) | |
4 | 138 | Miika Pihlajaniemi Oskari Haiju |
+00:52,5 | Nivala Nivala |
(83.1 km/h) | |
5 | 133 | Antero Hankonen Ari Kuronen |
+01:22,8 | Piippola Piippola |
(80.4 km/h) | |
6 | 135 | Heikki Riekki Mika Riekki |
+01:57,0 | Oulu Kempele |
(77.4 km/h) | |
7 | 134 | Asko Väänänen Kari Mustonen |
+07:35,2 | Nilsiä Kaavi |
(56.8 km/h) | |